Zastosowanie otrębów ryżowych w żywieniu koni

Ryż jest jednym z najczęściej spożywanych na świecie zbóż. W diecie ludzkiej popularny jest zwłaszcza biały, choć coraz większe znaczenie jest przypisywane ryżowi brązowemu. W jadłospisie naszych pupili dużo większe zastosowanie ma produkt otrzymywany w czasie obróbki tego drugiego. Proces młocki, czyli fizycznej obróbki ziarna ryżu składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich usuwa się najbardziej zewnętrzną część ziarna, zwaną plewą. W ten sposób otrzymywany jest ryż brązowy, który już nadaje się do spożycia. Kolejny etap, który nas najbardziej interesuje to szlifowanie. W jego trakcie usunięta zostaje brązowa powłoka, co prowadzi do otrzymania popularnego ryżu białego. Owa powłoka, czyli właściwe otręby ryżowe, stanowią produkt najważniejszy w kontekście żywienia koni. Pomysł ich zastosowania w dietetyce hipicznej w Polsce pojawił się niedawno, a już widać jak wiele korzysci może przynieść suplementacja końskiej diety za ich pomocą.

Otręby ryżowe są bogatym źródłem tłuszczu, a główny jego składnik stanowi gamma- oryzanol. Stanowi on kompleks fitosteroli i kwasu felurowego, który został wyizolowany już w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku i jest powszechnie używany jako antyoksydant, składnik kosmetyków czy suplement w dietach sportowców. Jego zastosowanie w sporcie wynika z faktu, że stymuluje on rozwój mięśni, modulując zachodzący w nich metabolizm różnych składników odżywczych, a także wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

Większość danych udostępnianych przez laboratoria sugeruje, że poziom tłuszczu w nieobrobionych otrębach ryżowych wynosi około 20%. Z jednej strony stanowi to wielką zaletę, z drugiej strony zaś jest to poważny problem techniczny, gdyż takie otręby są bardzo podatna na jełczenie. W celu zahamowania tego zjawiska, a tym samym wydłużenia terminu przydatności produktu można zastosować proces stabilizacji. Polega on na obróbce termicznej pod wysokim ciśnieniem, gdzie zostaje inaktywowana lipaza. Wyznacznikiem poprawnie przeprowadzonej stabilizacji jest poziom FFA, czyli wolnych kwasów tłuszczowych, który nie powinien przekraczać 4%.

Otręby ryżowe są doskonałym źródłem witamin E, B1 oraz B3. Witamina E, umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, zaś witamy z grupy B są niezbędne do rozwoju mięśni oraz układu nerwowego. W przypadku otrąb ryżowych należy również wspomnieć o tym, że mają one odwrócony stosunek wapnia oraz fosforu, ze znaczną przewagą tego drugiego. Dobrze skomponowana dieta dla koni zakłada stosunek Ca:P wynoszący między 1:1 a 2,5:1. Jest to ważne gdyż przewaga fosforu w diecie powoduje utrudnione przyswajanie wapnia, który jest kluczowym elementem umożliwiającym rozwój układu kostnego oraz pracę układu mięśniowego, nerwowego, a także bierze udział w prawidłowym krzepnięciu krwi. Uwzględniając otręby ryżowe w żywieniu naszych pupili powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jaki jest stosunek wapnia do fosforu w pozostałych paszach stosowanych w codziennym karmieniu. W oparciu o to dopiero będziemy mogli prawidłowo skomponować dietę. Ułatwieniem może być zastosowanie odpowiednio zbilansowanych otrębów- uzupełnionych o dodatek wapnia, które są dostępne u niektórych producentów.

Otręby ryżowe są doskonałym dodatkiem żywieniowym, dla koni. Są łatwo przyswajalnym źródłem kalorii, a ich wysoka zawartość tłuszczu pozwala spełnić zapotrzebowanie naszych pupili na ten element bez problemów, jakie często stwarza suplementacja za pomocą olejów płynnych. Wysoka kaloryczność ma znaczenie zwłaszcza w przypadku koni sportowych, gdzie konieczne jest utrzymanie prawidłowej masy mięśniowej. Kolejną zaletą podawania otrębów ryżowych jest poprawa zdrowia skóry oraz jakości sierści konia.

Wszystkie te fakty wskazują na pozytywną rolę suplementacji końskiej diety za pomocą otrębów ryżowych. Są one doskonałym źródłem energii, oraz niektórych witamin. Stosując je należy jednak pamiętać o prawidłowym zbilansowaniu końskiego jadłospisu z uwzględnieniem makro i mikroelementów. Ważne jest, aby otręby ryżowe pochodziły z pewnego źródła, gdyż źle przetworzone lub zmieszane z innymi produktami obróbki nasion ryżu mogą prowadzić do poważnych problemów trawiennych i zdrowotnych naszych pupili.

Udostępnić ten wpis?

admin