Trwokulki

 

Czy wiesz, że…

…jednym ze źródeł włókna w końskiej diecie mogą być trawokulki – pasza stosowana także jako uzupełnienie dla słabej jakości bądź z różnych powodów źle pobieranego siana.

 

Najczęściej spotykane w formie grubego pelletu, który po namoczeniu przekształca się w gęstą i łatwą do przeżucia papkę, trawokulki to nic innego jak susz z traw i ziół poddany odpowiedniej obróbce. Może zostać wzbogacony przez producenta o różne dodatki bądź występować w maksymalnie uproszczonej, dietetycznej postaci. Wszystkie typy tej wysokowłóknistej paszy przeznaczone są do podawania po namoczeniu, a niektóre wolno także skarmiać „na sucho”.

 

Stosowanie trawokulek zaleca się przede wszystkim w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu koń pobiera siano w niewystarczających ilościach bądź gdy jakość paszy objętościowej jest ogólnie słaba. Pierwszy z tych dwóch przypadków dotyczy zwierząt starszych, mających problemy z przeżuwaniem, a także rekowalescentów i konie cierpiące na różnorakie zaburzenia ze strony układu pokarmowego czy oddechowego. Bywa, że takie osobniki niechętnie jedzą twarde, trudne do przeżucia siano, albo jedynie w nim przebierają, wyszukując kilka smaczniejszych kąsków i trawokulki są najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie ich w dobrej formie.

 

Dodatkowym atutem trawokulek – poza lubianym przez większość koni ziołowym smakiem i aromatem, i przystępną nawet dla źle przeżuwających zwierząt formą – jest ich ekonomiczna postać. Duże granule dosłownie „puchną w oczach”, a ze stosunkowo niewielkiej dawki pelletu można przygotować pełne wiaderko gęstej papki. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy jeszcze korzystne ceny na rynku paszowym, trawokulki będą dobrą propozycją dla każdego, kto szuka wartościowego włókna w ekonomicznej i łatwodostępnej formie. W przypadku koni wykonujących bardzo lekką pracę mogą stanowić nawet podstawę codziennej diety.

 

Zainteresowanym polecamy trawokulki Pro-Linen:
https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Trawokulki-Plus-25-KG/103

Udostępnić ten wpis?

admin