Odpiaszczanie

Czy wiesz, że…

…koń wyjadający trawę bądź podane na ziemię na padoku siano pobiera także piasek, który gromadzi się w jego jelitach i zwiększa ryzyko wystąpienia kolek.

 

Temat połykania przez konie piasku jest szczególnie aktualny w tak zwanych okresach przejściowych – na pastwiskach kończy się bądź jeszcze nie pojawiła świeża trawa, zwierzęta wyskubują jej pozostałości lub pożywiają się wyrzucanym na wybiegi sianem. Niestety, na mało którym padoku dodatkowa dawka paszy objętościowej zadawana jest w drabinkach czy siatkach. Najczęściej dużą porcję siana wyrzuca się wprost na ziemię, skąd wędruje do końskich żołądków „wzbogacone” piaskiem. Nie jesteśmy w stanie realnie zapobiec sytuacji połykania ziemi przez konie; możemy jednak ograniczyć to zjawisko i zapobiec przykrym konsekwencjom poprzez zabieg odpiaszczania.

 

Jeżeli chodzi o działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka pobierania piasku, najważniejsze jest unikanie zadawania paszy objętościowej bezpośrednio na podłoże padoku. Rozwiązanie szybkie i stosunkowo tanie stanowi pakowanie siana w siatki, które można zawiesić na ogrodzeniu czy przygotowanych specjalnie słupkach. Sposobem z pewnością trwalszym, ale i trudniejszym w realizacji będzie zainstalowanie na wybiegu specjalnych drabinek lub paśników. Warto także przyjrzeć się samemu podłożu – jeżeli mamy wybór, zawsze lepiej przeznaczyć na padoki dla koni grunty trawiaste, niekopne, niż tradycyjne piaszczyste „kwadraty”.

 

Pozostaje jeszcze kwestia samego odpiaszczania. Piasek zalegający w jelitach może tworzyć złogi, które stopniowo narastają i zwężają światło jelita. Znacznie wzmaga to ryzyko występowania poważnych kolek, gdy treść pokarmowa zostaje zatrzymana przez barierę piasku. Wysoką skuteczność w zwalczaniu złogów wykazują gotowe preparaty dostępne na rynku paszowym, zawierające m.in nasiona babki płesznik czy też łuskę babki jajowatej znane ze swoich szczególnych właściwości. Taka mieszanka jest bogatym źródłem błonnika, wytwarza śluz, który zamienia się w żel ułatwiający przesuwanie treści pokarmowej. Żel wyłapuje ziarenka piasku i inne zanieczyszczenia usuwając je z jelit. Kuracja takim specyfikiem trwa zazwyczaj około tygodnia. Warto ją również wspomóc, stosując domowe sposoby – zaparzone siemię i olej lniany. Produkty te powlekają przewód pokarmowy konia śliską warstwą, ułatwiając wydalenie zalegającego piasku.

 

Pro-Linen proponuje gotowy preparat do profilaktycznego odpiaszczania koni o wysokiej skuteczności:

https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Sand-Off-odpiaszczacz/350

 

Nie zwlekaj i korzystając z jesienno-zimowej przerwy od wypasu, przeprowadź odpiaszczanie swojego konia – wspomagając jego zdrowie i zmniejszając ryzyko występowania kolek!

Udostępnić ten wpis?

admin