Czy wiesz, że…

…magnez stanowi jeden z najważniejszych pierwiastków w końskiej diecie – szczególnie znaczenie ma w przypadku zwierząt nerwowych i pobudliwych, u których jego stałe podawanie zwiększa komfort psychofizyczny i łagodzi niepokój.

 

Podobnie jak ludzie, konie stosunkowo często cierpią na niedobory pierwiastków ważnych biologicznie – a w tym magnezu, substancji zaliczanej do grupy metali, mającej wpływ na wiele istotnych struktur i jednostek żywego organizmu.

 

U koni magnez ma znaczenie przede wszystkim neurologiczno-psychologiczne; niedobory pierwiastka powodują zwiększoną podatność na stres, nerwowość, trudności z koncentracją i przyswajaniem wiedzy podczas treningów. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że także mięśnie poważnie cierpią na brakach magnezu – ponieważ pierwiastek ten wpływa na ich ogólną kondycję i zmniejsza dolegliwości związane z powysiłkowym osłabieniem muskulatury.

 

Nawiązując do powyższego, należy wyciągnąć wniosek, że suplementacja magnezem poza uzupełnianiem niedoborów wskazana jest przede wszystkim u koni ciężko pracujących fizycznie i psychicznie (sport), u osobników narażonych na wszelkiego pochodzenia stres – na przykład podczas zawodów, transportu, treningu – a także u tych, które z jakiegoś powodu wykazują nerwowość i brak koncentracji. Magnez podawany regularnie we właściwej formie powinien złagodzić niepokój i jego okazywanie przez konia, a także wpłynąć dodatnio na stan mięśni i przez to poprawić ogólny komfort życia zwierzęcia.

 

Jeżeli żywimy konia gotowymi mieszankami typu musli, warto przejrzeć skład takiej paszy w celu zweryfikowania ewentualnej obecności związków magnezu. W wielu przypadkach pełnoporcjowo podawana karma o odpowiedniej zawart

ości ważnych pierwiastków w pełni pokrywa zapotrzebowanie mineralno-witaminowe u zwierzęcia, u którego dotąd nie stwierdzono znacznych niedoborów. Są także pasze – jak nasze musli Day Complex Harmonic – o zwiększonej zawartości magnezu z uwagi na szczególne zastosowanie takiego produktu, czyli na przykład dedykowanie paszy głównie koniom ujeżdżeniowym czy osobnikom o bardzo pobudliwym charakterze.

 

Zachęcamy każdego z Czytelników do zainteresowania się tematem magnezu w diecie swojego konia oraz do zapoznania się z naszą ofertą na paszę Pro-Linen Day Complex Harmonic – musli dedykowanego koniom ujeżdżeniowym ze zwiększoną zawartością magnezu, dzięki czemu produkt dodatnio wpływa na samopoczucie i równowagę psychiczną zwierzęcia;

https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Day-Complex-Harmonic-Musli-20-kg/498

Udostępnić ten wpis?

admin