Zęby a pasze

Czy wiesz, że…

…problemy z przybieraniem wagi u koni nie zawsze świadczą o złym doborze paszy, choć mają związek z jej fizyczną postacią – w dobie podawania musli i gniecionych ziaren warto pamiętać o regularnej kontroli uzębienia naszych zwierząt!

 

Końskie zęby przyzwyczajone są do ścierania. W naturze koń pobierając włóknisty pokarm długo przeżuwa, poświęcając na metodyczne posilanie się kilkanaście godzin dziennie. Regularny, monotonny ruch szczęk powoduje równomiernie ścieranie powierzchni zębów, dzięki czemu zwierzę zachowuje pełną sprawność narządu żucia do późnej starości. Niestety, warunki stajenne wymusiły na koniach przystosowanie do pobierania znacznie mniejszych ilości paszy objętościowej – i mówiąc kolokwialnie, czasem jest jej po prostu „za mało”, by umożliwić naturalną korektę uzębienia.

 

Problemem jest także pasza treściwa – coraz rzadziej podawana w „twardej” formie granulatów czy pełnych ziaren, a znacznie częściej gnieciona bądź przekształcona w łatwe do pogryzienia musli. Podczas pobierania takiego pokarmu koń ściera zęby inaczej, niż chciała tego ewolucja – i stąd biorą się ostre krawędzie czy nieprawidłowości w kształcie powierzchni zębów. Wówczas konieczna może być pomoc weterynarza, który specjalnym pilnikiem doprowadzi do porządku uzębienie naszego rumaka.

 

A co się dzieje, gdy zęby ścierają się nierówno?

Poza problemami z przyjęciem kiełzna, które nierzadko objawiają się bardzo gwałtownym negatywnym zachowaniem konia podczas prób nabrania kontaktu, często występuje nagła utrata wagi. Ostre krawędzie zębów mogą ranić policzki i język zwierzęcia podczas pobierania pokarmu, a więc obawiając się dyskomfortu, koń zaczyna unikać dokładnego przeżuwania bądź jedzenia twardszej paszy. W wielu przypadkach obserwuje się wypluwanie do żłobu na wpół przeżutych kulek pożywienia. Poważnym zagrożeniem jest również przełykanie nierozdrobnionego właściwie pokarmu – wzmaga to ryzyko zadławienia bądź zatkania przewodu pokarmowego i w konsekwencji kolki.

 

Jak, poza regularną kontrolą i korektą, zapobiegać problemom z końskim uzębieniem?

Warto zadbać o odpowiednią ilość paszy objętościowej. Zdecydowanie lepiej „mają się” zęby konia stojącego latem na trawie, a zimą mającego swobodny dostęp do siana, niż zwierzęcia, któremu się jedno czy drugie ogranicza. Gdy mimo wszystko zachodzi potrzeba uzupełnienia paszy objętościowej z powodu niedostatecznego do niej dostępu, dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie menu dodatkiem sieczki. Ten rodzaj pokarmu dobrze zmieszany z posiłkiem, wymusza na koniu lepsze, dokładniejsze przeżuwanie nawet miękkiej paszy treściwej. Powinniśmy także pamiętać, że w naturze ścieranie zębów obejmowało także okazyjne pogryzanie kory drzew czy twardych gałązek (zresztą wiele koni w chowie stajennym „atakuje” drewniane elementy wyposażenia boksu). Dostarczenie zwierzęciu bezpiecznie zamocowanego kawałka drewna do gryzienia i zabawy będzie dodatkowym pożądanym działaniem profilaktycznym.

 

Gdy więc koń chudnie mimo dobrej paszy i ustalonej indywidualnie diety, warto – nawet darowanemu – zajrzeć w zęby! Pamiętajmy o tym oraz o właściwej profilaktyce żywieniowej, która pomoże nam w utrzymaniu uzębienia naszych koni w dobrej formie.

 

Tymczasem, proponujemy sieczki Alfibre do uzupełnienia posiłków dla lepszego żucia i ścierania zębów podczas pobierania paszy treściwej:

https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Alfibre-Digest-15-kg-sieczka-dla-koni-objetych-ryzykiem-choroby-wrzodowej/495

Udostępnić ten wpis?

admin