Wysłodki buraczane

Czy wiesz, że…

…wysłodki buraczane stanowią bardzo dobrą paszę dla koni, gdyż są źródłem m.in. wysokoprzyswajalnego włókna i korzystnie wpływają na wrażliwy układ pokarmowy naszych pupili!

 

W żywieniu koni tradycyjnie stosuje się dwa rodzaje pasz: objętościowe i treściwe, przy czym w skład tych pierwszych wchodzi zazwyczaj trawa, siano i słoma, a te drugie występują najczęściej w formie mieszanek zbóż lub czystego owsa. Pasze objętościowe z punktu widzenia fizjologii konia są podstawą, o znacznie większej roli niż treściwe; w naturze zwierzęta te pobierały pokarm w postaci trawy przez wiele godzin każdego dnia, przemieszczając się w poszukiwaniu lepszych pastwisk. Pasza objętościowa wypełnia żołądek i zapewnia poczucie sytości, dostarcza także niezbędnych do życia i funkcjonowania końskiego układu pokarmowego włókna oraz błonnika. Jeżeli jest dobrej jakości – wysokogatunkowe trawy o odpowiednim dla koni zróżnicowaniu oraz czyste, bogate w składniki odżywcze siano – w koni w chowie wolnostajennym, niepracujących, zazwyczaj nie ma potrzeby dokarmiania paszą treściwą.

 

Wysłodki leżą niejako pomiędzy paszami objętościowymi a treściwymi, mimo, że przez producentów zaliczane są do tych drugich. Charakteryzują się podobnymi cechami, jak wszystkie pasze włókniste: są źródłem wysokiej jakości włókna, dostarczają również błonnika pokarmowego i optymalnego poziomu energii – zbyt niskiego jednak w przypadku koni ciężko pracujących. Ponadto, zawierają wapń, pierwiastek istotny z punktu widzenia gospodarki mineralnej organizmu. Należy przy tym zwracać uwagę, by nie odwróciło się to na naszą niekorzyść i pilnować stosunku wapnia i fosforu, a więc kupować wysłodki już zbilansowane przez producenta lub samodzielnie je bilansować. W przeciwnym razie nasz pupil może cierpieć na bardzo niekorzystnie rzutujące na organizm zaburzenia na tym tle.

 

Jak każda pasza, wysłodki wymagają pewnego rozsądku w podawaniu i podstawowej chociaż wiedzy na temat ich właściwości, poza tym jednak skarmianie ich niesie za sobą wiele pozytywnych efektów. Z uwagi na mniejsze ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych, zaleca się stosowanie wysłodków niemelasowanych, w których zawartość cukrów jest niewielka – a co za tym idzie, produkt okazuje się stosunkowo bezpieczny i przeznaczony także dla koni obarczonych ryzykiem wystąpienia ochwatu bądź wrzodów żołądka. Ponadto, wysłodki pomagają przybrać na masie nawet zwierzętom o sporej niedowadze, a ich postać – po zalaniu tworzą miękką papkę – sprzyja podawaniu koniom starszym czy mającym problemy z uzębieniem. Wysokoprzyswajalne włókno wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Optymalny poziom energii nie powoduje efektu nadpobudliwości, jak to często bywa w przypadku pasz zbożowych.

 

Dla jakich koni są więc przeznaczone niemelasowane wysłodki buraczane?

 

  • Dla koni słabo przybierających na wadze bądź koni, które z jakiegoś powodu nie otrzymują dostatecznej ilości pasz włóknistych (siano, trawa).
  • Dla koni mających problemy z pobieraniem twardego pokarmu – staruszków, rekonwalescentów, po przebytych problemach z uzębieniem.
  • Dla koni, które nie powinny otrzymywać w diecie dużych ilości cukru – wrzodowców, obarczonych ryzykiem ochwatu bądź problemów metabolicznych.
  • Dla koni nadpobudliwych, które wykazują nadpobudliwość przy stosowaniu tracydyjnych pasz zbożowych.
  • Dla koni lekko pracujących, jako uzupełnienie diety złożonej z pasz objętościowych.
  • Dla koni średnio i ciężko pracujących, jako uzupełnienie diety złożonej z pasz objętościowych i treściwych – w celu zmniejszenia ilości podawanych karm zbożowych.

O czym należy pamiętać, by podawać wysłodki bezpiecznie i z korzystnymi dla konia efektami?

  • właściwe zbilansowanie produktu
  • odpowiedni czas namaczania – koniecznie!
  • optymalna dawka dobrana przez specjalistę do spraw żywienia koni bądź lekarza weterynarii

 

Pro-Linen poleca trzy warianty niemelasowanych wysłodków buraczanych:

 

Udostępnić ten wpis?

admin