Postanowienia noworoczne

Czy masz…

…już postanowienia noworoczne odnośnie żywienia swojego konia w roku 2019?

 

Nie żartujemy – przecież każdy z nas robi listy obietnic, jakie składa samemu sobie w oczekiwaniu na nadejście Nowego Roku: będę się zdrowiej odżywiać, więcej się ruszać, będę milszy/milsza dla znajomych… Wszystko to sprowadza się do jednego gorącego życzenia – aby kolejny rok był jeszcze bardziej udany niż miniony. Jest więc w naszym najlepszym interesie, aby zrobić rachunek sumienia także w kwestii żywienia swojego pupila i przygotować postanowienia, które koniowi pójdą na zdrowie, a nam – dołożą kolejną cegiełkę do udanego Anno Domini 2019!

 

A jako, że wszyscy mamy podobne żywieniowe grzeszki wobec naszych koni, proponujemy wspólną listę noworocznych postanowień – nie musicie już zastanawiać się i dręczyć, co by tu zmienić na lepsze, wystarczy przeczytać i… już dziś wziąć sobie poniższe obietnice do serca!

 

 • Nie będę przekarmiać swojego konia!
  I tyczy się to zarówno pasz treściwych, jak i smakołyków wszelkiej maści. Jedyne, co każdy z nas powinien ofiarować swojemu pupilowi w ilości „do woli”, to pasze objętościowe, jak na przykład – siano. Wszelkie zboża, musli, granulaty podajemy w ustalonych dawkach pokarmowych i nieważne, jak bardzo wzrok naszego konia wymusza na nas uległość i kolejną miarkę paszy – nie przekarmiamy! Smakołyki warto zaś podawać w rozsądnych ilościach i nie za często, już dziś ucząc zwierzę, że dobre słowo, dotyk opiekuna (pogłaskanie, poklepanie) i przede wszystkim – nagroda w postaci odpoczynku czy przerwy w pracy na chwilę stępa – to równie wartościowe „benefity”!
 • Zamiast na siłowni z hantlami – poćwiczę z siatkami na siano na padoku i w boksie!
  Koniec z lenistwem! Jeżeli nasz koń spędza długie godziny na wybiegu, na którym nie ma paśnika ani drabinki na siano, ani żadnego innego dostępu do paszy objętościowej – czas zainwestować w dobrą siatkę! Ta sama zasada dotyczy koni, które nudzą się w boksach, nie mając nic do roboty – na przykład podczas rekonwalescencji, a swoje siano wyjadają zbyt szybko, by starczyło na dłużej: najwyższa pora, by dać im zdrowe zajęcie! Zwierzę z pewnością doceni nowy obiekt w swoim otoczeniu, tym bardziej, że poza zabawą w wyciąganie siana, oznacza to dla niego dodatkowy, smaczny posiłek złożony z tego, co dla końskiego żołądka bardzo ważne – naturalnego włókna. A dla nas? Oszczędność na siłowni, ruch na świeżym powietrzu… nie ma co długo gadać, siatka na ramię i truchcikiem na padok!
  PS – Bardzo ważne! Siatkę zawsze wieszamy na takiej wysokości, by koń nie mógł zaplątać i włożyć w nią nóg; mocujemy ją solidnie, aby nie było możliwości, że sama spadnie wprost pod końskie kopyta. Warto też zainwestować od razu w porządne siatki z wysokiej jakości materiału, które wytrzymają szarpanie i szczypanie zębami, nieuniknione przy wyciąganiu siana!
 • Chcę być fit – ale mój koń także zasłużył na opiekę dietetyka!
  Nowy rok – nowa dieta? Powodzenia! Na szczęście, nasz koń nie potrzebuje aż tak radykalnego podejścia do swojego żywienia. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto jest przyjąć postanowienie: minimum raz w roku wykonam swojemu pupilowi badania krwi i skorzystam z konsultacji specjalisty do spraw żywienia koni, który sprawdzi menu czworonoga, a także doradzi w razie potrzeby. Takie postępowanie pozwoli nam szybko wykryć wszelkie problemy zdrowotne, zwróci uwagę na ewentualne niedobory i pomoże dostosować żywienie do realnych potrzeb naszego konia. Kochamy go, więc chcemy, by był „fit” w najlepszym tego słowa znaczeniu, prawda? Z pewnością doświadczony dietetyk pomoże nam zrealizować to postanowienie, a z czasem jego ingerencja ograniczy się do rutynowej kontroli, co dla nas będzie najlepszym świadectwem – dobrze karmię swojego konia!

Proste postanowienia? No pewnie, że proste! O ile łatwiejsze w realizacji, niż niektóre nasze własne… A czteronożni przyjaciele z pewnością podziękują nam za nasze działania każdego dnia wyczekiwanego roku: swoją obecnością, zdrowiem, dobrą formą i samopoczuciem!

 

Na koniec naszych noworocznych postanowień dołączamy życzenia – wszystkiego najlepszego w całym nowym roku 2019, a koniom – miłości i troski swoich opiekunów, które poskutkują świetną kondycją i żelaznym zdrowiem! I oczywiście… smacznego !

www.pro-linen.pl
www.pro-linen-shop.pl

Udostępnić ten wpis?

admin