Czy wiesz, że…

…oprócz ziaren zbóż lub gotowych mieszanek, siana i trawy, w żywieniu koni stosuje się komponenty znane także z ludzkiego menu – na przykład siemię lniane i otręby. Temat siemienia lnu i jego zbawiennego wpływu na koński organizm poruszaliśmy już wielokrotnie – dziś chcielibyśmy przekazać naszym Czytelnikom kilka słów na temat otrębów.

 

 

W żywieniu koni używa się przede wszystkim otrębów pszennych i ryżowych; te pierwsze znane są koniarzom od dziesiątek lat, zaś te drugie znalazły swoje miejsce w końskim menu stosunkowo niedawno. Ich roli nie sposób sprowadzić do jednego zdania: pełnią fukcję kalorycznego dodatku w tradycyjnym meszu; wspomagają rozwój muskulatury dzięki dużej zawartości białka; bywają metodą na skuszenie do jedzenia wybrednych osobników, którym serwuje się je w formie mokrej papki zmieszanej z nielubianą paszą bądź dodatkiem; umożliwiają utrzymanie w dobrej kondycji zwierząt mających problemy z uzębieniem.

 

Otręby pszenne zazwyczaj produkowane są w formie drobnych płatków, których bezwględnie nie powinno stosować się „na sucho” z uwagi na ryzyko zachłyśnięcia bądź zatkania przewodu pokarmowego konia kulkami pęczniejącej szybko masy. Najlepiej podawać je wraz z meszem z siemienia lnianego – taki tradycyjny mesz z wierzchu zasypuje się na gorąco otrębami, i po ostygnięciu i zmieszaniu podaje zwierzęciu jeszcze ciepły. Dodatek otrębów zwiększa kaloryczność i wartościowość posiłku, poprawia smak i aromat.

 

Otręby ryżowe występują w samodzielnej formie, najczęściej granulowanej, jak i w składzie wielu dostępnych na rynku pasz. Istnieją produkty przeznaczone do podawania bez namaczania i takie, które należy przed skarmieniem zalać wodą. Z uwagi na wysoką wartość biologiczną (wyższą niż w przypadku otrębów pszennych) i duże bezpieczeństwo w stosowaniu, to właśnie te otręby są aktualnie najchętniej stosowane w żywieniu koni. Ich regularne podawanie ma doskonały wpływ rozwój i kondycję muskulatury zwierząt, a także – podobnie jak dodatek otrębów pszennych – na stan sierści, kopyt i ogólną formę konia.

 

Podawanie we właściwej formie jednych bądź drugich otrębów wywiera korzystny wpływ na przyrost i utrzymanie masy oraz wygląd i samopoczucie zwierzęcia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby wesprzeć rozwój swojego konia bez konieczności stosowania dodatkowych pasz. Należy jednak pamiętać, by otręby zawsze podawać we właściwej ilości – w razie wątpliwości skonsultowanej ze specjalistą – i właściwej formie, a zatem, gdy jest to wskazane, po namoczeniu wodą. Miejmy na uwadze, że ten wspaniały dodatek zawiera duże ilości białka, a zatem wraz z rosnącą dawką otrębów rośnie ryzyko przebiałkowania organizmu konia i związanych z tym stanem problemów zdrowotnych.

 

Zainteresowanym polecamy kontakt z firmowym żywieniowcem Pro-Linen oraz produkty z naszej oferty:

Udostępnić ten wpis?

admin