Makuch lniany

Czy wiesz, że…

…w żywieniu koni poza siemieniem lnu oraz olejem lnianym stosuje się także makuch – wytłoki lniane będące pozostałością po produkcji oleju, a stanowiące bardzo wartościową i bezpieczną paszę dla zwierząt.

 

Makuch może występować w różnej postaci – od twardych nieregularnych „płatków” przypominających pellet, po sypką paszę, w której wyraźnie daje się zauważyć pojedyncze ziarenka. Podaje się go na sucho bądź po namoczeniu jak mesz; pod tym względem nie różni się wiele od klasycznego siemienia lnianego, które w wielu regionach Polski bywa jeszcze stosowane jako dodatek do owsa – „na ładną sierść”.

 

Jest fenomenalnym źródłem tłuszczu, może z powodzeniem zastąpić w końskiej diecie olej lniany, a przy tym nie obciąża przewodu pokarmowego i nadaje się do podawania nawet zwierzętom o zwiększonej wrażliwości z uwagi na przebytą chorobę wrzodową czy kolki. Dzięki zawartości korzystnych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 wpływa dodatnio na stan sierści, włosia i kopyt, wspiera także układ mięśniowy i łagodzi wszelkie stany zapalne powstające na skutek złego żywienia. Większość koni chętnie go wyjada, a efekty w postaci poprawy wyglądu zewnętrznego i kondycji organizmu są szybko i łatwo zauważalne.

 

Czujni obserwatorzy sklepu internetowego Pro-Linen na pewno zdają sobie sprawę, że na rynku dostępny jest nie tylko makuch lniany – równie popularny w żywieniu koni staje się makuch z czarnuszki. Czarnuszka egipska, czyli czarny kminek, znana jest z szerokiego działania leczniczego i wspierającego odporność organizmu. Stosuje się ją w przypadkach między innymi: zaburzeń trawiennych, przewlekłych infekcji i zakażeń dróg oddechowych, problemów skórnych. Szerokie spektrum działania i liczne korzyści z podawania czarnuszki powodują, że makuch z niej zyskuje coraz większą popularność i uznanie w żywieniu koni.

 

Na koniec warto wspomnieć, że makuch lniany marki Pro-Linen – Pro Active Linen – został dodatkowo wzbogacony o formułę Pro Activ Organic Complex, czyli minerały z organicznych źródeł, bardzo dobrze przyswajane przez konie. W składzie znalazły się również Pro yeast live – żywe kultury drożdży, organiczny selen Sel-Plex, chelaty (w tym między innymi miedziowy i cynkowy) oraz inne komponenty dodatkowe, wzbogające paszę w minerały oraz witaminy niezbędne dla zdrowia.

 

Sprawdź już dziś naszą ofertę na makuch:

https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Makuch-z-Czarnuszki-2-KG/317 – makuch z czarnuszki

Udostępnić ten wpis?

admin