Czy wiesz, że…

…nie tylko klacze hodowlane wymagają szczególnej troski żywieniowej w okresie rozrodczym; równie ważne jest odpowiednie, zbilansowane żywienie ogierów kryjących, dla których „praca” w okresie stanówkowym może być naprawdę wyczerpująca!

 

Ogiery cieszące się największą popularnością wśród hodowców nierzadko kończą sezon stanówkowy ze znaczną utratą wagi i kondycji. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku samców kryjących „z ręki”, gdyż inseminacja ogranicza liczbę skoków potrzebnych do skutecznego zaźrebienia nawet wielu klaczy, a w naturze konie same regulują cykl zbliżeń wedle swoich możliwości fizycznych i temperamentu. I, co warto zauważyć – spadek masy jest właściwie nieunikniony, gdyż nawet otoczony najlepszą opieką ogier wykonuje wielki wysiłek, kryjąc regularnie przez kilka miesięcy. Także charakter gra tu swoją rolę – koń bardziej żywiołowy, nerwowy, który psychicznie „przeżywa” swoje zajęcie, będzie miał większe tendencje do chudnięcia. Zawsze można jednak tak ułożyć dietę samca, by pokryć w pełni jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i znacznie zmniejszyć negatywne skutki zmęczenia organizmu po sezonie rozrodczym, a w rzadkich przypadkach osobników otyłych – nie dopuścić do zapasenia, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość i żywotność nasienia.

 

Podstawa to zapewnienie dobrej jakości siana, najlepiej w ilości „do woli”. Poza znaczeniem czysto pokarmowym, ma to oddźwięk zdrowotny i psychiczny – pozwala zminimalizować ryzyko występowania choroby wrzodowej (zwłaszcza u ogierów o trudnym charakterze), niweluje nudę i zapobiega występowaniu narowów i nałogów podczas pobytu samca w boksie. Jeżeli hodowca ma taką możliwość, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wypuszczanie konia na dobrze ogrodzone, bezpieczne pastwisko, usytuowane tak, by ogier mógł widzieć inne zwierzęta, lecz by nie czuł się rozdrażniony ich bliską obecnością. Trawa pastwiskowa to wspaniałe źródło witamin i minerałów, a pobyt na padoku relaksuje i uspokaja nawet najbardziej wybuchowe osobniki.

 

Bardzo ważną kwestią jest wyważenie energetyczne – zwiększone zapotrzebowanie ogiera to jedna kwestia, drugą jest niedopuszczenie do zbytniej eskalacji nagromadzonej energii u pobudzonego samca. W diecie powinny znaleźć się wysokoprzyswajalne białko i tłuszcze, na przykład w postaci dodatku oleju lnianego, co pozwoli ograniczyć podaż cukrów (a przede wszystkim skrobi) i ponadto wpłynie korzystnie na jakość nasienia, które składa się w dużej mierze z tłuszczu. Takie postępowanie wpłynie dodatnio nie tylko na układ pokarmowy, lecz także na sierść, włosie i ogólną kondycję ogiera.

 

W suplementacji kładziemy nacisk głównie na wspomożenie płodności zwierzęcia oraz jakość jego nasienia. Badania wykazały pozytywny wpływ kwasów tłuszczowych Omega-3 na możliwości rozpłodowe koni – a więc jak wspomnieliśmy już wyżej, wskazane jest dodanie do diety ogiera oleju lnianego bądź innego ich źródła. Ponadto, dla zwiększonej skuteczności krycia istotne jest zaopatrzenie samca w naturalne antyoksydanty; selen i witaminę E oraz witaminę C. Postępowanie takie przynosi efekt w postaci znacznie lepszej jakości nasienia. Dodatkowo, witamina E i selen wpływają na stan układu mięśniowego, co również ma znaczenie w hodowli, gdyż każda sztywność i bolesność u ogiera powodować może niechęć do krycia.

 

Polecamy także produkty Pro-Linen:

Olej Lniany: bogaty nośnik kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6: https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Olej-Lniany-dla-koni-1-L/91

Udostępnić ten wpis?

admin