Elektrolity

Czy wiesz, że…

…jednym z najważniejszych elementów diety konia pracującego i pocącego się intensywnie latem jest regularnie stosowany preparat uzupełniający braki elektrolityczne.

Potocznie nazywane „elektrolitami”, specjalistyczne dodatki żywieniowe tego typu mają jedno bardzo ważne zadanie – wyrównanie niedoborów powstających na skutek wzmożonego wydzielania potu przez konie i, co za tym idzie, utraty ważnych dla zdrowia pierwiastków. Uzupełnienie braków jest ogromnie istotne, gdyż, jak podkreśla wielu producentów elektrolitów na opakowaniach swoich produktów – zdarzają się zwierzęta, które do momentu przywrócenia równowagi chemicznej w organizmie pobierają wodę jedynie w minimalnych ilościach bądź nie piją wcale.

 

Ponadto, każdy niedobór pierwiastków wydzielanych z potem odbija się na kondycji i samopoczuciu konia poprzez objawy takie jak: zmęczenie, zmniejszony apetyt, trudności z regeneracją muskulatury po wysiłku (zwiększony efekt tak zwanych „zakwasów”), spadek odporności i ogólne pogorszenie formy. Zwierzę może być osowiałe, niechętne do pracy, a w przypadku powtarzających się bądź długo nieuzupełnianych braków – wykazywać tendencje do znacznego pogorszenia wyników badań krwi i chorób metabolicznych.

 

Na szczęście, elektrolity dla koni są ogólnie dostępne, niezbyt drogie i łatwe w podawaniu – jedyne, co musimy zrobić, to zaopatrzyć się w odpowiedni preparat i pamiętać o jego regularnym stosowaniu. Na rynku znaleźć możemy produkty tego typu w formie granulatu, proszku bądź płynu – to ostatnie rozwiązanie jest zazwyczaj najchętniej stosowane z uwagi na najmniejsze ryzyko „wydmuchania” przez konia dodatku z paszy czy pozostawienia niechcianego suplementu na dnie żłobu. „Suche” wersje elektrolitów mają jednak tę przewagę, że karmę zmieszaną z nimi możemy przechowywać dłużej.

 

Większość elektrolitów posiada opis z wyróżnionymi dwiema dawkami zalecanymi przez producenta; pierwsza z nich obowiązuje przy regularnym, codziennym stosowaniu. Drugą, większą, podawać możemy w przypadku zwiększonego zapotrzebowania – czyli na przykład po intensywnym wysiłku, na zawodach itd. Preparaty elektrolityczne są bardzo bezpieczne w stosowaniu, zatem nawet przypadkowe jednorazowe podanie większej dawki nie powinno w żaden sposób zaszkodzić naszemu pupilowi.

 

Ciężko o mniej skomplikowany w stosowaniu dodatek – choćby i z tego powodu powinniśmy uznać elektrolity za absolutny „must have” w okresie letnim, kiedy konie pocą się intensywnie podczas pracy w upale. Pro-Linen proponuje preparaty w formie płynnej i sypkiej, w atrakcyjnej cenie – warto skorzystać z oferty już dziś, by w porę zaopatrzyć się w niezbędne elektrolity.

 

https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Electrolyte-elektrolity-dla-koni/378

https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Electrolyte-1-L-elektrolity-dla-koni/377

https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Electrolyte-2-KG-elektrolity-dla-koni/372

 

Udostępnić ten wpis?

admin